تبلیغات
شیعه چه می گوید ؟ - معاد در باور شیعه

بنام مالك روز قیامت

یكی از اصول اعتقادی كه هرمسلمانی باید به ‌‌آن ایمان و باور داشته باشد و گرنه مسلمان نخواهد بود ، ایمان به آخرت ، معاد و روزقیامت است .

از آنجا كه انسان موجودی است مسئول و مكلف ، طبعا این انسان در برابر كارهایی كه انجام  می دهد مسئول خواهد بود  و باید روزی در مورد كارهایی كه انجام داده است ، پاسخگوباشد . و نیز چون خداوند برای هدایت انسان ها پیامبرانی را فرستاده و از طریق آنان دستوراتی به بندگانش داده است ، پس روزی به ‌كارهای بندگانش رسیدگی كند تا كسی كه اطاعت كرده واز دستورات پیروی كرده پاداش گیرد و كسی كه تمرد و عصیان كرده ، كیفر ببیند . وهمچنین خداوند به نیكوكاران و اطاعت كنندگان وعده بهشت و به بدكرداران و گنه كاران وعده جهنم داده است پس باید یكروزی و یكزمانی دادگاهی تشكیل داده و به آنان رسیدگی كند و پاداش نیكوكاران و جزای بدكاران را بدهد زیرا خداوند از وعده خود تخلف  نمی كند  " انه لایخلف المیعاد"

بر اساس توضیح فوق شیعیان به آخرت عقیده راسخ دارند . شیعیان معتقدند كه همه انسان ها یك بار مردن و دوبار زنده شدن دارند .

انسان ها وقتی می میرند یكبار در قبر زنده شده و پاسخ دو فرشته بنام های نكیر و منكر را می دهد و بار دیگر در قیامت زنده می شوند  روزی كه همه جمع می شوند تا به حسابهایش رسیدگی شود و بهشتیان به بهشت و دوزخیان به جهنم بروند .

شیعیان به عالم برزخ نیز اعتقاد دارند . شیعیان معتقدند در فاصله میان مرگ و روز قیامت, خداوند  برخی از كسانی را كه گناهش كمتر است ، عذاب می كند  تا در روز قیامت به جهنم نروند و جزایش در مجازات خود را در همین فاصله تمام كرده باشند.

به اعتقاد شیعیان دو گروه در عالم برزخ عذاب نمی بینند :

1- نیكوكارانی و مومنانی كه هیچ گناهی نكرده اند و حساب شان پاك پاك است .

2- گروهی كه گناه شان به حدی زیاد است كه در عالم برزخ مجازات شان تمام نمی شود . این ها را نیز خداوند در برزخ عذاب نمی كند تا بعد از روز قیامت در جهنم مجازات خود را ببینند
طبقه بندی: عقیدتی ،

تاریخ : دوشنبه 18 تیر 1386 | 06:07 ق.ظ | نویسنده : حقگو | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • دست بند