تبلیغات
شیعه چه می گوید ؟ - وحدت اسلامی و موانع

با اینکه میان امت اسلامی از هر فرقه و مذهبی که باشند ، اشتراکات زیادی وجود داردکه می تواند با اندک تسامح و دور اندیشی و کلان نگری محور وحدت و اتحاد باشد اما عواملی سبب می شود مسلمانان به این وحدت دست نیابند و اختلاف همچنان باعث تضعیف آنان و تسلط کفار و مشرکان بر ایشان گردد.

این عوامل که موانع اتحاد مسلمانان می باشد ، به عوامل درونی و عوامل بیرونی تقسیم می گردد .

عوامل درونی عبارتند از :

1-     عدم دید کلان و دور اندیشی : مسلمانان همواره در چنبره درگیری های فرقه ای و اختلافات داخلی محصور بوده و افق دید خود را از مذهب و فرقه یا قوم و قبیله یا حد اکثر کشور و میهن خویش فرا تر نبرده و افق دور تر را ندیده است تا بتوانند از مواهب اتحاد و همدلی مسلمانان بهره  بگیرند و خود را با این نیروی عظیم و پتانسیل هایی که دارند تقویت نمایند. مسلمانان همواره نزدیکترین و عمده ترین دشمن خود را در میان خود جستجو کرده و اولویت را به دشمنی  فرقه مخالف یا قوم و کشور همسایه داده است . دشمنان نیز از این تفرق سود جسته و هر روز سلطه خود را بر آنان بیشتر کرده اند.

2-     افراطیون داخلی : در میان هر فرقه اسلامی گروهی افراطی وجود دارند که بر سر راه وحدت مسلمانان مانع ایجاد میکنند . در عالم تشیع مثلا افرادی از یک گروه خاص(انجمن حجتیه )  به مقدسات اهل سنت توهین می کنند و در عالم تسنن نیز وهابیت وجود دارد که علاوه بر تکفیر شیعیان و کشتار آنان , فرقه های دیگر اسلامی از اهل سنت را نیز تکفیر می نمایند و همه را مشرک می خوانند . این عوامل باعث می گردد مسلمانان همیشه به خود شان مشغول باشند و خود
طبقه بندی: عمومی،

تاریخ : دوشنبه 18 تیر 1386 | 06:07 ق.ظ | نویسنده : حقگو | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • دست بند